Naturavetal Logo

BARF - karmienie psa surowym mięsem, w zgodzie z jego naturalnymi potrzebami

Dodaj do listy zakupów

Zdrowe odżywianie ukochanego czworonoga to temat bliski sercu każdego troskliwego opiekuna psa. Jedzenie ma ogromny wpływ na samopoczucie zwierzęcia - zbyt mało energii sprawia, że pies jest słaby i chory, ale zbyt dużo jedzenia lub niewłaściwa karma są dla psa równie niezdrowe. W ostatnich latach BARF stał się trendem wśród osób chcących żywić psa zdrowo i zgodnie z gatunkowymi potrzebami. 

Głównym składnikiem tej diety jest surowe mięso, które uzupełniane jest warzywami, owocami i ziołami. Ta forma żywienia opiera się na rozległej wiedzy o psie i jego potrzebach oraz wymaga dyscypliny. Tutaj przecztasz, dlaczego BARF jest tak popularny, jakie są jego zalety i wady oraz o czym należy przy okazji pamiętać.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Źródłem BARF jest naturalna dieta wilka

Ci, którzy stosują BARF, biorą pod uwagę dzikie korzenie psa, wywodzące się od wilka. Jego naturalne potrzeby obejmują surowe mięso - ale wilk zjada również korzenie i owoce w lesie. Podobnie częścią jego diety są zioła i warzywa spożywane wraz z żołądkiem ofiary. Dlatego ani wilk, ani pies nie są czystymi mięsożercami. Jeśli karmisz surowym mięsem i dodatkowo oferujesz owoce, warzywa i zioła, umożliwiasz swojemu czworonożnemu przyjacielowi odżywianie się zgodnie z naturą. Bardzo ważne jest jednak, aby być dobrze poinformowanym i sumiennie wdrażać BARF. Niektóre organizacje weterynaryjne wręcz krytykują BARF ze względu na niebezpieczeństwo niedożywienia i ryzyko związane z karmieniem surowym jedzeniem zarówno psów, jak i ludzi. Podejścia do tematu są więc różne i na pewno warto zdobywać wiedzę, która pomaga dokonywać jak najlepszych wyborów dla swojego psa

Co oznacza skrót BARF?

Born-Again Raw Feeders (BARF) - tak Kanadyjka Debbie Tripp opisuje siebie i innych opiekunów psów, którzy karmią swoje zwierzęta surowym mięsem, kośćmi i podrobami. Początkowo sama była sceptycznie nastawiona do alternatywnej koncepcji dla przemysłowo produkowanej karmy dla psów. Australijski weterynarz dr Ian Billinghurst opublikował swoje odkrycia na temat surowego żywienia w swojej książce "Give Your Dog A Bone" w 1993 roku. W latach 90. skrót BARF zmienił się na „kości i surowe jedzenie” (Bones And Raw Food), a czasem jest to też Biologically Apropiate Raw Food („biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”). BARF oznacza zarówno samą metodę karmienia zarówno psów, jak i kotów. Więcej o BARF dla kotów można przeczytać tutaj.

Dlaczego BARF jest tak popularny

Zainteresowanie zdrowym odżywianiem nie kończy się na misce z jedzeniem czworonożnego członka rodziny. Osoby BARF-ujące z reguły w naturalny sposób przywiązują wagę do różnorodności w diecie, z dużą ilością świeżych, regionalnych składników. BARF jest tak popularny, ponieważ opiekunowie zwierząt domowych dostrzegli szkodliwy wpływ dodatków w przemysłowo produkowanej karmie dla psów i kotów, takich jak zbyt duża ilość tanich zbóż czy cukru. BARF nawiązuje do pierwotnej diety, która w przypadku mięsożerców obejmuje surowe mięso jako główny składnik pożywienia. Dzięki pojawianiu się sklepów specjalizujących się w surowym żywieniu, BARF staje się znany coraz większej liczbie osób. Obecnie wśród opiekunów psów i na forach internetowych toczą się ożywione dyskusje na temat żywienia psów, zalet i wad BARF oraz prawidłowego wdrażania tej diety.

Co nadaje się do podawania, a co nie? Jak prawidłowo stosować BARF.

W przypadku BARF niezwykle ważna jest różnorodność. Jeśli zdecydujemy się karmić swojego psa tą metodą, możemy wybierać spośród szerokiej gamy mięsa, kości i podrobów, które pies będzie lubił i które są dla niego zdrowe. Jednak na początku należy robić to powoli i najlepiej nie przechodzić od razu całkowicie na surowe żywienie. Ponieważ układ trawienny psa może nie być przyzwyczajony do nowej formy odżywiania, wymaga delikatnego przestawienia, na przykład przy pomocy częściowego BARF. Wszystko na temat pierwszych kroków z BARF podsumowaliśmy tutaj. Jako główna część posiłku podaje się mięso, surowe kości i żwacze wołowe. Upewnij się, że podajesz kości mięsne. Mięso królika, kozina, jagnięcina i dziczyzna powinny być podawane po usunięciu z nich przewodu pokarmowego, aby uniknąć zakażenia pasożytami. Drób też jest idealny do BARF. Należy unikać sierści, wymion lub jąder ze względu na ich niską wartość odżywczą. Nic nie stoi na przeszkodzie w podawaniu ryb w całości, w postaci filetów i głów. Mięso należy mieszać z warzywami liściastymi, marchewką, cukinią, bananami, jabłkami lub truskawkami i świeżymi ziołami. Wyczerpującą listę wielu różnych składników, które nadają się do stosowania w BARF, można znaleźć tutaj.

Porada Naturavetal®

Podczas karmienia należy pamiętać, że kości mogą odpryskiwać i nigdy nie należy pozwalać psu jeść ich bez nadzoru! Podgrzewane kości i kości rurkowe stanowią szczególnie wysokie ryzyko i są niebezpieczne dla psów! Warto unikać też surowego grochu, fasoli, soczewicy, ziemniaków, pomidorów, zielonej papryki, a także składników takich jak cebula, awokado i bakłażany, winogrona, rodzynki, pęcherznica, pigwa i owoce gwiaździste. Szczegółową listę szkodliwych pokarmów zebraliśmy tutaj.

Jakie są wady i zagrożenia?

Stosowanie BARF konsekwentnie i z dużą wiedzą jest doskonałym i zdrowym wyjściem dla psa, ponieważ naśladujemy dzięki temu jego naturalne zwyczaje żywieniowe. Niemniej jednak istnieją wady i zagrożenia związane z BARF. Bez wiedzy z zakresu nauki o żywności, zdrowe żywienie psa jest po prostu niemożliwe. Konsultacja z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, który specjalizuje się w BARF, pomaga stworzyć plan żywienia i obliczyć indywidualnie odpowiednie porcje. Ze względu na wysoką zawartość mięsa istnieje ryzyko, że pies stanie się chronicznie niedożywiony. Zbyt duża ilość białka może zostać niestrawiona, powodować wzdęcia i biegunkę. Uszkodzenie wątroby i nerek może być również spowodowane stałą nadmierną podażą białka. 

Zbyt duża ilość kości również może stanowić zagrożenie. Jeśli więc Twój zwierzak ma problemy zdrowotne, skonsultuj się z profesjonalistą! Aby uniknąć ryzyka odprysków kości, a zapewnić podaż wapnia, dobrą alternatywą są wapń z algorganiczne skorupki jaj - zwłaszcza jeśli pies nie toleruje kości lub mączki kostnej. Dopilnowanie odpowiedniej podaży witamin i minerałów w BARF jest również niezwykle ważne, dlatego w Naturavetal opracowaliśmy specjalne naturalne suplementy Canis Plus® dla psówFelins Plus® dla kotów, które można dodawać w celu uzyskania zbilansowanej diety. Surowe żywienie zawsze wymaga skrupulatnej higieny, aby wykluczyć ryzyko salmonelli i zarazków zarówno u psów, jak i ludzi.

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) na temat BARF dla psa

Ile mięsa potrzebuje pies?

To, ile mięsa potrzebuje pies, zależy od jego wieku, aktualnej masy ciała i poziomu aktywności. Ogólnie zaleca się, aby normalnie aktywny dorosły pies spożywał równowartość około 3% swojej masy ciała dziennie. Ta ilość pożywienia powinna być podzielona na 70% zawartości zwierzęcej i 30% suplementów roślinnych. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym poradniku "BARF dla psa – pierwsze kroki".

Które mięso jest odpowiednie do BARF dla psów?

Istnieją różne rodzaje mięsa odpowiednie dla BARF i o ile pies nie ma alergii na określone źródło mięsa, można wybierać elastycznie. W naszym przewodniku "Składniki BARF – surowa dieta dla psa" można znaleźć więcej informacji na temat odpowiedniego doboru składników w tej diecie.

Jak prawidłowo przygotowywać posiłki BARF?

Dodatki mięsne i warzywne z warzyw, owoców i ziół są podawane na surowo. Warzywa liściaste warto porozrywać na małe kawałki. Mięso i kości można podawać w dużych kawałkach, ale także grubo lub drobno zmielone - w zależności od wieku i wielkości psa. Warzywa i owoce powinny być przecierane, aby pies mógł je lepiej trawić. Jeśli chcesz dodać trochę ziaren, zawsze powinny być one ugotowane. Wszystkie ważne informacje na temat BARF podsumowaliśmy w naszym przewodniku BARF.

Jak rozpocząć BARF?

Pierwszym krokiem w kierunku BARF jest zazwyczaj przeprowadzenie dokładnych badań. Należy dowiedzieć się, jak powinna wyglądać zbilansowana racja BARF dla naszego psa, tj. jakiej ilości jedzenia potrzebuje, z czego powinien składać się posiłek i oczywiście powinniśmy również dowiedzieć się jak najwięcej o wszelkich niezbędnych suplementach. Ponieważ BARF może wprowadzać u opiekuna pewna dozę niepewności, zwłaszcza na początku, wiele osób decyduje się na częściowe BARF-owanie. Z reguły 50% dziennej porcji pokrywa wtedy BARF, a pozostałe 50% gotowa sucha lub mokra karma. Więcej informacji na temat częściowego BARF-owania można znaleźć w naszym poradniku: "BARF częściowy: złoty środek czy zbędna komplikacja”?

Jak stosować BARF u kota?

Ponieważ kot jest czystym mięsożercą, posiłek powinien składać się głównie z surowego mięsa, podrobów i kości. Dodatki warzywne i niezbędne suplementy diety są również dodawane w celu stworzenia pełnowartościowego posiłku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku "Pierwsze kroki do BARF u kota".

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.