Naturavetal Logo

Mały poradnik zielarski dla psów

Dodaj do listy zakupów

Od wieków rośliny były używane jako cenne naturalne wsparcie przeciwko chorobom. Ich zdrowotne, tajemnicze właściwości zostały udowodnione – ale wciąż często pozostają niezbadane naukowo. Teraz (zarówno jak przed laty), rośliny są jednak wykorzystywane do wytwarzania produktów leczniczych a wiele z nich znajduje uznanie i zastosowanie w medycynie. W wielu miejscach na świecie, leczenie pacjentów przez zielarzy wszelkiego rodzaju ekstraktami i nalewkami z roślin leczniczych ma długą tradycję. Rośliny są zdefiniowane jako zioła lecznicze, a ich liście, kwiaty, łodygi lub korzenie mają określone właściwości terapeutyczne. 

Nawet dzikie zwierzęta instynktownie szukają traw, roślin, korzeni i kory, aby wzmocnić swą witalność, lub spożywają określone zioła, gdy np. odczuwają ból. W naszym małym poradniku zielarskim chcemy opisać niektóre z roślin, które znajdziesz również w naszych produktach jako ważną część naturalnego odżywiania lub do zastosowania zewnętrznego.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Mięsożercy i rośliny - zioła dla psów

Głównym składnikiem psiej karmy zawsze powinno być mięso. Czworonożny przyjaciel nie gardzi jednak ziołami, owocami i warzywami. W przypadku jego dzikiego krewnego, wilka, łatwo zauważyć, że owoce i korzenie w lesie również znajdują się w jego menu. Ponadto chętnie zjada on żołądek zdobyczy wraz z zawartością, która głównie składa się z roślin. Opiekunowie psów często zauważają podczas spacerów, że ich pupile lubią żuć korę, zbierać mlecze lub z apetytem zjadać stokrotki na łące. Jedzenie ziół jest całkowicie naturalne i ma swoje miejsce w diecie psa. Jeśli prowadzisz psa na diecie BARF, czyli karmisz surowym mięsem, dodatki ziół powinny być codziennością, aby dostarczać niezbędne składniki odżywcze do pożywienia.

Jaki wpływ mają zioła na czworonożnych przyjaciół?

Zioła dodawane do karmy mogą wzmacniać organizm psa i wspomagać naturalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dostarczają również cennych minerałów, pierwiastków śladowych i witamin. Detoksykują organizm psa, przyczyniają się do zdrowego metabolizmu i silnego układu odpornościowego oraz neutralizują wolne rodniki. Poszczególne zioła dla psów mają szczególnie pozytywny wpływ na niektóre narządy, takie jak płuca i serce, układ mięśniowo-szkieletowy i sierść: podczas gdy pokrzywa wspomaga układ moczowy, miotła rzeźnika wzmacnia układ obronny i krwionośny psa. Zioła mogą również skutecznie wspomagać łagodzenie alergii i jej objawów.

Jak podawać psu zioła?

Każdy pies jest inny i każdy ma indywidualne preferencje żywieniowe. Podczas gdy jedno zwierzę uwielbia skubać zioła na wolności, inne nie tknie swojego jedzenia, jeśli zobaczy i poczuje, że jego opiekun dodał do niego zioła. W przypadku bardzo wybrednych psów można podawać zioła w postaci płynnej oddzielnie lub dodawać je do karmy. W takim przypadku szansa powodzenia jest większa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pies zjadł suszone części roślin lub całe świeże zioła. Przydatne są również proszki, ponieważ można je łatwo zaparzyć, jeśli jest to konieczne.

Czy zioła są niebezpieczne dla psów?

Podobnie jak w przypadku każdej innej rzeczy, tak samo w przypadku ziół: ważne jest prawidłowe dawkowanie! W przeciwnym razie pozytywny wpływ na organizm psa może przekształcić się w szkodliwy. Jednym z przykładów jest czosnek, który w umiarkowanych ilościach ma właściwości antybiotyczne. Jednak przedawkowanie prowadzi do tego, że czerwone krwinki nie są chronione przed wolnymi rodnikami z powodu zablokowania niezbędnego enzymu.

Zbyt wysokie stężenie waleriany może również powodować bóle brzucha i biegunkę. Dlatego nigdy nie podawaj swojemu psu mieszanki ziół, co do której nie wiesz, jaki wpływ może mieć na psa – dokładnie dowiedz się, jaka ilość jest odpowiednia. Ponadto kupuj tylko zioła wysokiej jakości. Nasz zespół ekspertów może pomóc Ci wybrać odpowiednie suplementy ziołowe dla Twojego psa - po prostu zadzwoń do nas!

Poniżej przedstawimy bardziej szczegółowo niektóre rośliny stosowane w ziołolecznictwie dla psów. Życzymy miłej lektury Księgi Natury!

Skrzyp polny

Skrzyp należy do rodziny skrzypowatych i jest szeroko rozpowszechniony na półkuli północnej. Jego zastosowanie sięga czasów starożytnych. Już wtedy był popularny jako środek moczopędny i hemostatyczny. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu krzemowego i innych minerałów. Mogą one działać uelastyczniająco na tkankę łączną, a także stymulować metabolizm skóry.

Nazwa naukowa: Equisetum arvense
Wykorzystywana część rośliny: części nadziemne
Składniki: pochodne kwasu kawowego, kwas krzemowy

Skrzyp polny jest obecny w następujących produktach

Aloes

Aloes to roślina z rodzaju ciepłolubnych, występująca zwłaszcza w Afryce Południowej i południowej Europie. W Europie bywa hodowana w szklarniach. Aloes osiąga wysokość 60cm i ma okrągłe łodygi o grubości 4-7 cm. Liście są grube i mięsiste. Kwitnie w czerwcu. Działa przeczyszczająco. Ma szczególnie dobry wpływ na organy trawienne i dlatego jest wskazany w przypadku przewlekłego nieżytu żołądka. Działa również tonizująco na rany, nawet w przypadku słabo gojących się ran, a także jest stosowany w leczeniu wrzodów.

Nazwa naukowa: Aloe vera
Wykorzystywana część rośliny: liście aloesu
Składniki: aloina

Aloes jest obecny w następującym produkcie

Anyż

Anyż w Niemczech zdobył tytuł rośliny leczniczej roku w 2014 r. Należąca do rodziny baldaszkowatych roślina prawdopodobnie pierwotnie pochodziła ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Obecnie anyż jest uprawiany na całym świecie na obszarach o umiarkowanym klimacie. Obserwuje się, że anyż stymuluje gruczoły śluzowe przewodu pokarmowego, dlatego często miesza się go z koprem włoskim i kminkiem, aby przynieść ulgę we wszelkiego rodzaju dolegliwościach trawiennych i wzdęciach. Mówi się również, że anyż jest pomocny jako środek wykrztuśny na kaszel.

Nazwa naukowa: Pimpinella anisum L.
Wykorzystywana część rośliny: owoce anyżu
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza anetol

Anyż jest obecny w następującym produkcie

Karczoch

Karczoch to roślina lecznicza o długiej historii. Ma między innymi doskonały wpływ na trawienie tłuszczów. Należy do rodziny ostów i znaleźć go można w ciepłych regionach, gdzie rośnie głównie w miesiącach zimowych. Jego składniki mają działanie antyseptyczne i obniżające poziom lipidów. Ma stymulujący wpływ na wątrobę i nerki, ale także wspomaga krążenie krwi i detoksykację organizmu.

Nazwa naukowa: Cynara scolymus
Wykorzystywana część rośliny: liście karczocha z łodygami
Składniki: inulina, białko, wapń, żelazo, prowitamina A i witamina B1

Karczoch jest obecny w następujących produktach

Czosnek niedźwiedzi

W Eddzie, wielkim zbiorze germańskich mitów ludowych, czosnek niedźwiedzi pojawia się jako jedna z pierwszych roślin po stworzeniu świata. Czosnek niedźwiedzi należy do rodziny cebulowatych i rośnie dziko w niemal całej Europie. Roślina osiąga wysokość około 20-50 cm i kwitnie wieloma białymi kwiatami w kształcie gwiazdy. Dziki czosnek niedźwiedzi można łatwo pomylić z trującym krokusem jesiennym i silnie trującą konwalią majową. Rośnie na glebie szczególnie bogatej w składniki odżywcze. Ma pozytywny wpływ na stan skóry, wspiera w walce z pasożytami, dolegliwościami jelitowymi i miażdżycą tętnic i jest zalecany jako wiosenna kuracja oczyszczająca krew.

Nazwa naukowa: Allium ursinum
Wykorzystywana część rośliny: liście czosnku niedźwiedziego z łodygami
Składniki: witamina C, magnez, żelazo i mangan, zawarte w nim siarczki mogą być skuteczne przeciwko bakteriom i grzybom

Czosnek niedźwiedzi jest obecny w następujących produktach

Bazylia

Bazylia jest popularna jako aromatyczne zioło kulinarne i należy do rodziny wargowych. Osiąga wysokość od 20 do 60cm. Bazylia jest również znana jako roślina lecznicza, ponieważ może wzmacniać narządy trawienne, zapewniać wsparcie w walce z wzdęciami, a także może działać kojąco na nerwy. Bazylia jest również pomocna w przypadku bólu stawów i infekcji bakteryjnych.

Nazwa naukowa: Ocimum basilicum
Wykorzystywana część rośliny: liście bazylii z łodygami
Składniki: olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy

Bazylia jest obecna w następującym produkcie

Brzoza

Brzoza pochodzi z Europy i północnej Azji. Rośnie na glebach piaszczystych, ale także na glebach bagiennych. Brzoza ma naukowo udowodnione działanie moczopędne. Jeśli organizm zatrzymuje gdzieś wodę, liście brzozy są w stanie szybko usunąć zatrzymany płyn. Jednocześnie następuje zwiększone wydalanie substancji moczowych, co jest korzystne w przypadku zaburzeń metabolicznych, takich jak reumatyzm i dna moczanowa. Smoła brzozowa jest często stosowana w leczeniu chorób skóry. Może mieć pozytywny wpływ na przewlekłą egzemę. Woda brzozowa jest stosowana do pielęgnacji głowy i włosów.

Nazwa naukowa: Betula alba
Wykorzystywana część rośliny: liście brzozy
Składniki: młode liście zawierają olejki eteryczne, garbniki oraz kwaśne i obojętne saponiny; smoła brzozowa (wytwarzana przez karbonizację drewna i kory brzozy) zawiera głównie kwas karbolowy i kreozol

Brzoza jest obecna w następujących produktach

Cząber

Cząber należy do rodziny wargowych. Prawdopodobnie pochodzi z okolic Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego. Znany jest również jako zioło kulinarne, ale często stosowany jest w medycynie ludowej na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Mówi się również, że jest pomocny przy kaszlu i bólach głowy. Niektóre źródła podają również, że cząber letni może być stosowany do zwalczania Candida albicans i Aspergillus (grzybów pleśniowych).

Nazwa naukowa: Satureja hortensis L.
Wykorzystywana część rośliny: części nadziemne
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza tymol i karwakrol

Cząber występuje w następujących produktach

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna jest ceniona i stosowana jako roślina lecznicza od czasów starożytnych. Stosuje się ją głównie w chorobach reumatycznych, ale także jako element wiosennej kuracji oczyszczającej krew. Pokrzywy można znaleźć niemal wszędzie, wzdłuż poboczy dróg, w ogrodach lub na pryzmach kompostowych. Dorasta do 1,5 metra wysokości i ma długie parzące włoski na liściach i łodygach, które po kontakcie ze skórą powodują swędzące bąble. Ma działanie moczopędne, przeciwzapalne i krwiotwórcze. Jest również często stosowana jako wzmocnienie przy ogólnych niedoborach odporności, chorobach skóry i niedoborze żelaza.

Nazwa naukowa: Urtica dioica, Urtica urens
Wykorzystywana część rośliny: części nadziemne
Składniki: flawonoidy, związki obniżające poziom cukru, kwas krzemowy, cenne minerały, żelazo, prowitaminę A, witaminę C, dużo ksantofilu i chlorofilu

Pokrzywa jest obecna w następujących produktach

Rukiew wodna

Rukiew wodną spotkamy w całej Europie - rośnie na brzegach jezior i rzek. Jest także prosta w uprawie domowej i ma pikantny, aromatyczny smak. Najlepiej spożywać rukiew wodną na świeżo. Ponieważ może rosnąć przez cały rok - nawet w pomieszczeniach - jest ważnym źródłem witamin późną jesienią. Zawiera dużo witaminy C, ale także gorzkie substancje, które stymulują trawienie. Ze względu na wysoką zawartość glikozydów oleju gorczycowego rukiew wodna jest uważana za antybakteryjną.

Nazwa naukowa: Nasturtium officinale
Wykorzystywana część rośliny: części nadziemne
Składniki: witamina C, substancje gorzkie, glikozydy oleju gorczycowego

Rukiew wodna jest obecna w następujących produktach

Koper ogrodowy

Ten gatunek rośliny pochodzi z Bliskiego Wschodu, ale obecnie jest uprawiany na całym świecie. Któż nie zna klasycznej sałatki ogórkowej z koperkiem? Jednak, podobnie jak koper włoski, koper ogrodowy to znacznie więcej niż tylko zioło kulinarne - uważa się, że stymuluje trawienie i łagodzi skurcze. Wspomaga skórę w obronie przed bakteriami i może sprzyjać relaksującemu snu.

Nazwa naukowa: Anethum graveolens
Wykorzystywana część rośliny: wierzchołki kopru
Składniki: olejki eteryczne, kumaryny

Koper ogrodowy jest obecny w następujących produktach

Koper włoski

Koper włoski pochodzi z Azji i już starożytni Egipcjanie uznawali go za roślinę leczniczą. Jako środek domowy, koper włoski jest często stosowany na wzdęcia i problemy trawienne oraz pomaga w stanach zapalnych oczu. Oprócz olejków eterycznych, które mają pozytywny wpływ na błony śluzowe, jego działanie przeciwskurczowe i antybiotyczne jest również pomocne w przypadku wzdęć oraz dolegliwości żołądkowych i jelitowych.

Nazwa naukowa: Foeniculum vulgare
Wykorzystywana część rośliny: nasiona kopru włoskiego
Składniki: żelazo, potas, wapń, witamina A, witamina B1, B2, witamina C i E oraz olejki eteryczne, takie jak anetol

Koper włoski jest obecny w następujących produktach

Wilżyna ciernista

Wilżyna pochodzi z Europy i można ją znaleźć w prawie wszystkich krajach europejskich. Jako roślina strączkowa jest spokrewniona z grochem, fasolą i łubinem. Jest szczególnie popularna jako środek wspomagający leczenie wszelkiego rodzaju problemów z nerkami i pęcherzem moczowym oraz jako profilaktyka przeciw kamieniom moczowym. Różowe lub różowo-czerwone kwiaty sprawiają, że wilżyna wprost błyszczy w okresie kwitnienia i wskazują na wysoką zawartość flawonoidów.

Nazwa naukowa: Ononis spinosa
Wykorzystywana część rośliny: korzeń - Hauhechel
Składniki: flawonoidy, saponiny i olejki eteryczne

Hauhechel jest obecna w następujących produktach

Czarny bez

Bez czarny występuje w całej Europie. Ponieważ rozprzestrzenia się nie tylko przez nasiona, ale także przez pędy korzeniowe, byłby nawet trudny do wyplenienia. Działanie moczopędne, napotne i laktacyjne czarnego bzu lub „kwiatu bzu" jest dobrze znane, chociaż jagody mają również takie samo działanie. Jagody mają działanie oczyszczające krew i krwiotwórcze oraz oczyszczają narządy wewnętrzne.

Nazwa naukowa: Sambucus nigra
Wykorzystywana część rośliny: owoce czarnego bzu
Składniki: Czarny bez ma dużo witaminy C w świeżych kwiatach, zawiera żelazo, miedź i olejki eteryczne zawierające terpentynę. Czarny bez zawiera również dużo witamin A, B i C (więcej niż borówki i maliny)

Czarny bez jest obecny w następującym produkcie

Rumianek

Rumianek od dawna stosowany jest jako roślina lecznicza na wiele różnych dolegliwości. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i pierwotnie był szeroko rozpowszechniony w południowej i wschodniej Europie. Obecnie na całym kontynencie jego dzika odmiana jest mniej powszechna, ponieważ lubi rosnąć w pobliżu upraw i zwykle jest usuwana na obszarach rolniczych. Rumianek jest często stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólu, ale jest również ceniony za swoje właściwości przeciwgorączkowe, uspokajające, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Mówi się również, że wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga gojenie się ran i jest pomocny w chorobach układu oddechowego i pokarmowego.

Nazwa naukowa: Matricaria chamomilla lub Matricaria recutita
Wykorzystywana część rośliny: kwiaty rumianku
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza chamazulen i bisabolol, flawonoidy, garbniki, kumaryna, śluz

Rumianek jest obecny w następującym produkcie

Trybula

Trybula należy do rodziny baldaszkowatych i jest bardziej znana jako zioło kulinarne. Pierwotnie przywieziona do Europy Środkowej i Zachodniej z Europy Wschodniej i wschodnich krajów śródziemnomorskich, odmiana uprawna rośnie obecnie w całej Europie. Jest blisko spokrewniona z innymi ważnymi ziołami, takimi jak pietruszka i koper. Mówi się, że ma właściwości przeciwzapalne i wspomagające metabolizm.

Nazwa naukowa: Anthriscus cerefolium var. cerefolium
Używana część rośliny: liście z łodygami
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza estragol, substancje gorzkie, glikozydy, karoten, witamina C, żelazo

Trybula jest obecna w następującym produkcie

Czosnek

Czosnek jest jedną z najstarszych roślin leczniczych i od niepamiętnych czasów był stosowany jako środek leczniczy i wzmacniający. Tradycyjnie stosuje się go na następujące dolegliwości:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe z biegunką lub zaparciami, wzdęcia i stany zapalne jelit. Czosnek zabija patologiczne bakterie jelitowe i promuje bakterie e E.coli (normalni mieszkańcy jelit)
  • Choroby dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli, krztusiec i astma
  • W przypadku wysokiego ciśnienia krwi i miażdżycy, a także niewydolności serca
  • Ma również działanie przeciwrobacze i jest stosowany w medycynie indyjskiej jako środek wzmacniający


Ponadto czosnek zawiera wiele ważnych składników, takich jak węglowodany, białka, tłuszcze, wapń i fosfor, magnez, żelazo, witaminy B1, B2 i C, fermenty, inulinę i zawierający siarkę olejek eteryczny allicynę. Allicyna to związek, który nadaje czosnkowi jego zapach i jest odpowiedzialny za jego działanie prozdrowotne.

Doświadczenie pokazuje, że odpowiednie podawanie czosnku psom może mieć korzystny wpływ na ich zdrowie i obronę przed insektami i pasożytami. Nasz Canis Plus® zawiera bardzo małą ilość czosnku. W ciągu wielu lat karmienia psów nigdy nie spotkaliśmy się z zatruciem czosnkiem. Możesz z czystym sumieniem podawać swojemu psu produkty Canis Plus®, zawierające tę cenną roślinę.

Nazwa naukowa: Allium sativum
Wykorzystywana część rośliny: bulwa
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza allicyna, selen

Czosnek jest obecny w następujących produktach

Lawenda

ogrody w innych krajach Europy. Dzięki olejkom eterycznym lawenda ma wpływ na różne układy narządów. Na przykład, może mieć działanie przeciwzapalne i pobudzające wydzielanie żółci (układ trawienny), działanie przeciwskurczowe (drogi oddechowe), działanie moczopędne (nerki) i działanie uspokajające (układ nerwowy). Mówi się nawet, że lawenda ma działanie antyseptyczne na zakażone czy ropne rany.

Nazwa naukowa: Lavendula officinalis
Wykorzystywana część rośliny: kwiaty lawendy
Składniki: oprócz olejków eterycznych, lawenda zawiera garbniki, glikozydy i saponiny

Lawenda jest obecna w następujących produktach

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski, znany również jako mniszek pospolity, już przed wiekami był stosowany w leczeniu dny moczanowej i dolegliwości reumatycznych. Nawet dziś jest wysoko ceniony w przypadku stanów zapalnych stawów i zatrzymywania wody w organizmie. Mniszek lekarski można znaleźć niemal wszędzie. Należy do rodziny astrowatych i dorasta do 20 cm wysokości. Łodyga zawiera biały mleczny sok. Mniszek lekarski ma raczej gorzki smak i pobudza apetyt. Stymuluje metabolizm i jest często stosowany jako składnik naparu na dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego, a także do oczyszczania krwi i przy ogólnym osłabieniu związanym z wiekiem.

Nazwa naukowa: Taraxacum officinale
Wykorzystywana część rośliny: liście i łodygi mniszka lekarskiego
Składniki: zawiera substancję antybiotyczną, witaminy z grupy B i C, gorzką substancję taraksacynę i inulinę (inulina jest węglowodanem, który przekształca się we fruktozę i ma szczególne działanie przeciwcukrzycowe)

Mniszek lekarski jest obecny w następujących produktach

Wiązówka błotna

Wiązówka błotna należy do rodziny różowatych i pierwotnie pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej, ale obecnie występuje prawie na całym kontynencie. Wiązówka błotna ma długą historię i była znana już w czasach starożytnych, szczególnie ceniona za swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może mieć zastosowanie w leczeniu dolegliwości skórnych, bólów głowy i problemów trawiennych.

Nazwa naukowa: Filipendula ulmaria
Wykorzystywana część rośliny: liście Meadowsweet z łodygami
Składniki: kwas salicylowy, garbniki

Wiązówka błotna jest obecna w następujących produktach

Majeranek

Majeranek należy do rodziny wargowych i jest blisko spokrewniony z oregano, tymiankiem i rozmarynem. Znany jest głównie jako zioło kulinarne, ale jest również wysoko ceniony jako zioło lecznicze. Mówi się, że pochodzi z śródziemnomorskich regionów Anatolii, ale obecnie rośnie w prawie całej Europie. Jest ceniony za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe, dlatego jest często stosowany w dolegliwościach żołądkowych i jelitowych. Może również, tworzyć środowisko jelitowe chroniące przed zarobaczeniem.

Nazwa naukowa: Origanum majorana
Wykorzystywana część rośliny: liście majeranku z łodygami
Składniki: olejki eteryczne, substancje gorzkie, flawonoidy, garbniki

Majeranek jest obecny w następujących produktach

Ślaz dziki

Ślazowce tworzą własny rząd roślin, a także własną rodzinę - rodzinę ślazowatych. Ślaz dziki (zwany również leśnym) jest spokrewniony na przykład z kakaowcem. Ze względu na udrażniające działanie zawartego w nim śluzu, liście ślazu są często stosowane w leczeniu przeziębienia i kaszlu. Znane są także jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Nazwa naukowa: Malva sylvestris
Wykorzystywana część rośliny: liście malwy z łodygami
Składniki: śluz, olejki eteryczne, garbniki

Ślaz jest obecny w następujących produktach

Melisa

Melisa lekarska należy do rodziny wargowych i pierwotnie pochodzi z południowej Europy. Melisa charakteryzuje się świeżym, cytrynowym zapachem, który poczujemy po zmiażdżeniu liści. Melisa lekarska jest zalecana w przypadku wszelkiego rodzaju niepokojów, ponieważ może pomóc uspokoić układ nerwowy i wspierać przy zaburzeniach snu, drażliwości i przy nadmiernym pobudzeniu. Znane są również jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe.

Nazwa naukowa: Melissa officinalis
Wykorzystywana część rośliny: liście melisy z łodygami
Składniki: olejki eteryczne, substancje gorzkie, garbniki

Melisa obecna jest w następującym produkcie

Goździki

Wiecznie zielone drzewo goździkowe to gatunek rośliny z rodziny mirtowatych, dorastające do 20 metrów wysokości. Roślina ta pochodzi z Moluków i południowych Filipin, ale jest również uprawiana w Afryce Wschodniej i Ameryce Południowej. Popularne goździki, to charakterystycznie pachnące pąki kwiatowe, które po wysuszeniu przybierają brązowo-czerwony kolor. Znane są ich właściwości przeciwzapalne, przeciwrobacze, przeciwskurczowe i poprawiające trawienie.

Nazwa naukowa: Syzygium aromaticum
Wykorzystywana część rośliny: nasiona
Składniki: olejki eteryczne, garbniki, kwasy fenolokarboksylowe, flawonoidy

Goździki są dostępne w następującym produkcie

Oregano

Oregano należy do rodziny wargowych i jest bardzo popularne oraz znane jako zioło kulinarne. Pierwotnie pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, ale obecnie oregano jest uprawiane na całym świecie, gdzie tylko jest to możliwe. Oregano jest nieodzownym ziołem używanym w kuchni śródziemnomorskiej. Znane są jego właściwości przeciwbakteryjne, a w niektórych przypadkach przeciwwirusowe. Może pomagać w problemach trawiennych, a także pobudza apetyt.

Nazwa naukowa: Origanum vulgare
Wykorzystywana część rośliny: liście oregano z łodygami
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza karwakrol, tymol i cymen, substancje gorzkie, garbniki, flawonoidy, saponiny

Oregano jest obecne w następujących produktach

Pietruszka

Pietruszka jest jednym z najbardziej znanych ziół kulinarnych. Już starożytni Grecy stosowali pietruszkę ze względu na jej działanie moczopędne i jako pomoc w przypadku urazów, takich jak siniaki, wrzody i ukąszenia komarów. Pietruszka należ do rodziny baldaszkowatych (selerowatych) i ma korzenie palowe podobne do marchwi. Jest to roślina wieloletnia, która osiąga wysokość nawet ponad jednego metra. Może stanowić ważne wsparcie w przypadku infekcji i osłabionych mechanizmów obronnych organizmu, promować tworzenie krwi, a także jest bogatym źródłem minerałów. Stosuje się ją również jako wsparcie nerek i naczyń krwionośnych.

Nazwa naukowa: Petroselinum crispum
Wykorzystywana część rośliny: liście pietruszki z łodygami
Składniki: Pietruszka ma wyjątkowo wysoką zawartość białka, minerałów, takich jak wapń, żelazo i prowitaminy A i B 1, B2, witamina E i kwas foliowy. Już 5 g liści pietruszki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A i witaminę C

Pietruszka jest dostępna w następujących produktach

Szałwia

Szałwia jest znana jako środek bakteriobójczy. Uprawia się ją głównie w ogrodach i rzadko występuje w stanie dzikim. Szałwia jest bardzo wytrzymałą rośliną. Była wysoko ceniona jako lekarstwo już w czasach starożytnych. Szałwia w postaci naparu może mieć działanie bakteriobójcze. Może też sprzyjać szybkiemu gojeniu się ran. Szałwia stosowana wewnętrznie może mieć działanie antyperspiracyjne.

Nazwa naukowa: Salvia officinalis
Część rośliny: liście szałwii z łodygami
Składniki: olejki eteryczne z salviolem, cyneolem, kamforą, garbnikami i żywicami

Szałwia jest obecna w następujących produktach

Babka lancetowata

Babka lancetowata należy do rodziny babkowatych i pierwotnie występowała tylko w Europie. Obecnie rośnie na całym świecie. Ze względu na różnorodność zawartych w niej składników znajduje zastosowanie w wielu dolegliwościach, szczególnie w obszarze skóry, pomaga na ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, przyspieszenia gojenia się ran. Znana też jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, łagodzących podrażnienia, a także i przeciwwirusowych. Jest również zalecana w przypadku dolegliwości układu oddechowego.

Nazwa naukowa: Plantago lanceolata
Używana część rośliny: liście z łodygami
Składniki: aukubina, śluz, garbniki, flawonoidy, kwas krzemowy

Babka lancetowata jest obecna w następujących produktach

Tymianek

Tymianek należy do rodziny wargowych i jest znany nie tylko jako zioło kulinarne, ale także lecznicze. Ze względu na zawarte w nim olejki eteryczne przypisuje się mu działanie przeciwbakteryjne i częściowo przeciwwirusowe - dlatego może być pomocny przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach oddechowych. Stymuluje produkcję soku żołądkowego i żółci. Ze względu na swoje właściwości może wspierać w walce z pasożytami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.

Nazwa naukowa: Thymus vulgaris
Wykorzystywana część rośliny: liście i kwiaty tymianku
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza tymol, karwakrol, borneol, saponiny, flawonoidy, garbniki, substancje gorzkie, witamina C

Tymianek jest obecny w następujących produktach

Bazylia azjatycka

Bazylia azjatycka jest znana również jako tulsi czy bazylia święta i należy do rodziny wargowych. Ze względu na bogatą zawartość różnorodnych składników ma wiele zastosowań. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy i jest szczególnie polecana w przypadku stresu. Ze względu na obecne w niej olejki eteryczne, tulsi ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego jest często zalecana przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach układu oddechowego i infekcjach grypopodobnych.

Nazwa naukowa: Ocimum tenuiflorum
Wykorzystywana część rośliny: liście tulsi z łodygami
Składniki: olejki eteryczne, zwłaszcza eugenol, karwakrol, apigenina i linalol, garbniki, saponiny, flawonoidy

Zioło Tulsi jest obecne w następującym produkcie

Orzech włoski

Orzech włoski jest drzewem liściastym i należy do rodziny orzechowatych. Liście drzewa mają właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a stosowane jako napar mogą być pomocne w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz mogą być stosowane zewnętrznie w celu wspomagania gojenia się ran. Liście orzecha włoskiego mają również właściwości przeciwrobacze.

Nazwa naukowa: Juglans regia L.
Wykorzystywana część rośliny: liście orzecha włoskiego
Składniki: garbniki, flawonoidy

Orzech włoski jest obecny w następującym produkcie

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące ziół dla psów

Jakie zioła i przyprawy dla psa?

Do uzupełnienia diety psa nadaje się szeroka gama ziół. Należy jednak zawsze upewnić się, że są one wysokiej jakości i że znamy ich pochodzenie. Zbierając zioła samodzielnie trzeba pamiętać, że ich wartość odżywcza może nie być w pełni znana i podlega naturalnym wahaniom. Należy również unikać zbierania ziół w miejscach, w których mogą być zanieczyszczone, na przykład z powodu bliskości trasy lub gospodarstwa, które może nawozić swoje pola. Bezpieczniej jest używać gotowych produktów, najlepiej o jakości organicznej, takich jak organiczne Canis Extra Zioła Tysiąca Zieleni.

Ludzie używają przypraw, aby uczynić jedzenie bardziej aromatycznym. Nie jest to jednak konieczne w przypadku psów. Dlatego lepiej nie dodawać przypraw do karmy psa.

Jakie zioła dla psa na diecie BARF?

Zioła dostarczają cennych składników odżywczych, takich jak substancje gorzkie, flawonoidy lub garbniki i mogą wspierać zdrowie psa, jeśli są prawidłowo stosowane. W naszym poradniku „Ważne związki fitochemiczne” znajdziesz cenne informacje na ten temat. Zioła są odpowiednie do wspierania w różnych obszarach, takich jak przewód pokarmowy, wątroba lub nerki. Mogą też korzystnie wpływać na apetyt. Z pomocą ziół można więc wspierać konkretny obszar związany ze zdrowiem, czy też po prostu zapewnić psu dodatkową porcję składników odżywczych.

Które orzechy są szkodliwe dla psów?

Orzechy makadamia, gałka muszkatołowa, gorzkie migdały i czarne orzechy włoskie są uważane za orzechy trujące dla psów. Nie należy więc podawać ich psu. Jednak oprócz orzechów, które są rzeczywiście trujące dla psów, istnieją również orzechy, które nie są dobrze tolerowane, ponieważ mają wysoki potencjał alergiczny, co oznacza, że pies może mieć po nich silną reakcję. Należą do nich na przykład orzeszki ziemne i orzechy laskowe.

Jeśli Twój pies jest alergikiem, możesz zrobić wiele rzeczy, aby pomóc mu w tej sytuacji. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku „Mój pies ma alergię - co teraz?”.

Co można dać psu do jedzenia, a czego nie?

Wiele pokarmów, takich jak marchew, koper włoski, ryż pełnoziarnisty, jagody czy cukinia, doskonale nadaje się do podawania psu. Jeśli jednak nie masz pewności, jak samodzielnie przygotować posiłek dla psa, warto zdecydować się na naturalną gotową karmę dla psa ponieważ jest ona już skomponowana w taki sposób, aby zapewnić pupilowi zbilansowaną zdrową dietę.

Istnieją jednak pokarmy, które są trujące dla psów. Z naszego poradnika „W skrócie: produkty toksyczne dla psów” można dowiedzieć się więcej na ten temat.

Które owoce i warzywa są dobre dla psów?

Owoce i warzywa, takie jak jabłka, gruszki, truskawki, ogórki, dynia lub seler mogą być dla psa bardzo odpowiednim wzbogaceniem diety. W naszym poradniku „Składniki BARF surowa dieta dla psa" znajdziesz listę odpowiednich składników, a artykuł „BARF dla psa – pierwsze kroki” wyjaśnia, jak samodzielnie przygotować posiłek dla psa.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.